ישנם דרכים שונות לבנות רצפה בבית מגורים או בחללים סגורים אחרים. הריצוף הסטנדרטי שנהוג היה לראות בעבר היא רצפת קרמיקה וכעת, בעשור האחרון, אנו עדים יותר לריצוף עץ או דמוי עץ. הסיבה לכך תלויה בכמה גורמים אך מתייחסת גם להעדפה אסתטית ולחוש העיצובי.

אנשים רבים בוחרים ברצפת עץ או ברצפה המדמה את המראה של העץ מכיוון שהוא מעניק תחושה חמימה יותר, ביתית ומאירת פנים. קיימות דוגמאות רבות של רצפת העץ והמבחר הוא שמאפשר להתאים את הריצוף לטעם של הלקוח וכך גם לא מתקבלת הרגשה שכל הבתים נראים אותו דבר.

מה ההבדל בין פרקט לדק?

כשמדובר בדק הכוונה היא לריצוף העשוי מלוחות עץ עבים וארוכים אשר מותקנים על גבי האדמה או רצפה קיימת. הדק מאוד פופולרי בארצנו, כאשר ההעדפה להתקנת דק היא בדרך כלל בחצרות, גנים ומרפסות. הדק מותקן על ידי איש מקצוע ומסוגל להחזיק מעמד למשך שנים ארוכות, הוא מצופה בחומר המונע ממנו להיהרס או להיפגם ולכן הוא עמיד בפני תנאי מזג האוויר.

עם זאת, יש צורך בתחזוקה מתמדת של הדק, במיוחד אם הוא חשוף לשמש ולמשקעים שונים. מחירו של הדק משתנה בהתאם לסוג העץ ממנו מיוצר הדק, כמות החומר שתרכשו ותנאים נוספים. בחנויות המוכרות דקים תוכלו לראות סוגים שונים של עצים המומלצים לייצור דק כאשר דק האורן הוא דק פופולרי בישראל. הסיבה לכך שרבים בוחרים בדק אורן קשורה במחיר האטרקטיבי שלו, במראה המיוחד וביתרונותיו של העץ (עמידות, חוזק, גמישות ועוד).

הפרקט לעומת הדק זו רצפת עץ שמיועדת לרוב לבתים ולחללים סגורים מכיוון שהוא אינו עמיד בפני מים ולרוב, פרקט לא יחזיק מעמד אם יותקן תחת כיפת השמיים. ישנם סוגים שונים של פרקטים ומרביתם אינם מכילים כלל עץ אלא עשויים מחומרים אחרים ורק מבחינה חיצונית הם מדמים את המראה של העץ.

החומר הנפוץ ביותר לייצור פרקטים הוא ה- PVC. בשל כך, מחירו של הפרקט זול משמעותית לעומת הדק ובאמצעותו תוכלו לרצף את הדירה, חנויות, קליניקות, ספריות ועוד. ישנם המון דגמים של פרקטים, חלקם מיוחדים מאוד וכלל לא מזכירים את המראה של העץ הסטנדרטי אליו אנו רגילים.

כך כל אחד יכול להתאים את סוג הריצוף לטעמו האישי. גם מבחינת התקנה, פרקט הרבה יותר קל ופשוט להתקין ובדרך כלל כשרוכשים פרקט למינציה, ניתן לבצע את ההתקנה באופן עצמאי. יחד עם זאת, קיימים גם פרקטים שעשויים מעץ, אלו יתאימו גם לחצרות, פטיו ומרפסות. ישנן גם פרקט שעמיד בפני מים ואותו תוכלו לראות לרוב בחדרי רחצה.

מתי משתמשים בדק ומתי בפרקט?

אין לכך תשובה חד משמעית, כל אחד יכול להחליט איך ומתי להשתמש בדק או הפרקט. לרוב, הדק נפוץ בחללים חיצוניים והפרקט להפך – בחדרים פנימיים וסגורים.

 

Call Now Button

Pin It on Pinterest